تکنیک های بالا بردن سرعت ریدینگ | موسسه آموزش زبان انگلیسی به کلام
خانه / دسته‌بندی نشده / تکنیک های بالا بردن سرعت ریدینگ

تکنیک های بالا بردن سرعت ریدینگ

تکنیک های بالا بردن سرعت ریدینگ پاسخی برای یکی از دغدغه هایی داوطلبان آزمون آیلتس به شمار می آید. داوطلبان همواره به دنبال روشی برای افزایش سرعت reading و پاسخ دادن به سوالات reading آزمون آیلتس هستند تا بتوانند به نتیجه بهتری دست یابند. در مقاله فوق روش هایی را معرفی می کنیم تا با بکارگیری انها بتوانید به مهارت درک مطلب خود کمک کنید و نمره خوبی از این آزمون کسب کنید

در ابتدا با سه مدل از تکنیک های خواندن متون انگلیسی و تاثیر آن ها در یافتن پاسخ انواع سوالات، آشنا می شویم و سپس به بررسی نکات مهم در این باره خواهیم پرداخت.

استراتژی های اصلی بخش Reading

سه استراتژي اصلي كه در آزمون نيز كاربرد فراواني دارند عبارتند از:

Skimming

Scanning

Reading for detail

هدف اصلي استفاده از استراتژي هاي مختلف در خواندن، صرفه جويي در زمان است. چرا كه ما بايد در مدت ۶۰ دقيقه به ۴۰ سئوال پاسخ دهيم. يعني هر سئوال يك و نيم دقيقه به اضافه خواندن متن كه جمعاً از حدود ۲۷۰۰ كلمه تشكيل شده اند. در طول دوره آماده سازي آزمون شما بايد با خواندن هر روزه متون مختلف اولاً سرعت متوسط خواندن را بالا ببريد؛ سرعت مطلوب خواندن حدوداً ۲۵۰ كلمه در دقيقه است. آيا تاكنون سرعت خواندن خود را اندازه گرفته ايد؟ يك متن فارسي و يك متن انگليسي انتخاب كنيد و به خود يك دقيقه زمان بدهيد. پس از اتمام وقت تعداد كلمات خوانده شده را شمارش كنيد. با چه سرعتي مي خوانيد؟ راه دوم اين است كه كل متن را تا انتها بخوانيد و زمان خواندن را به دست آوريد سپس تعداد كلمات متن را شمرده و سرعت متوسط خود را محاسبه كنيد (براساس تعداد كلمات خوانده شده در دقيقه)

تکنیک های بالا بردن سرعت ریدینگ

هم زمان با بالا بردن سرعت خواندن بر روي سه استراتژي ذكر شده در بالا تمرين كنيد. در ابتدا با اين تكنيك ها بيگانه ايد و احساس راحتي نمي كنيد. دوست داريد متن را از ابتدا تا انتها به دقت بخوانيد و به درك كامل از متن برسيد ولي فراموش نكنيد كه در امتحان هدف اصلي پاسخ دادن به سئوالات در مدت زمان كوتاه است. با تمرين هر روزه با اين سه استراتژي اصلي آشنا مي شويد و به آنها عادت مي كنيد. اينك به شرح مختصر هر استراتژي مي پردازيم و در درس هاي كتاب دائماً از شما خواسته مي شود تا آنها را تمرين كنيد.

چگونه به skimming  بپردازیم؟

Skimming درست مثل تماشای تبلیغ یک فیلم است. شما با دیدن تبلیغ یک فیلم می توانید به کلیات و موضوع فیلم پی ببرید هر چند از جزییات آن اطلاعی نداشته باشید. با استفاده از این تکنیک می توانید به کلیات موضوع یک متن پی برده و نیازی به پرداختن جزئیات آن ندارید. برای استفاده از این تکنیک مراحل زیر را انجام دهید:
۱. عنوان و اولین پاراگراف را بخوانید.
۲. همه عنوانهای اصلی و فرعی را بخوانید.
۳. اولین جمله از چند پاراگراف را بخوانید.
۴. به کلمات بولد (برجسته)، کج، نمودارها، لیست ها و تصاویر دقت کنید.
۵. چشمان خود را روی متن بلغزانید و روی کلماتیکه نمی دانید مکث کنید.
۶. سعی کنید مفهوم اصلی متن را بفهمید. برای این منظور ساده ترین کار پاسخ به این پنج کلمه است: چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ کِی؟ چرا؟
۷. بیش از ۷ دقیقه به skimming نپردازید.

توجه کنید که  Skim  کردن به این معنا نیست که متن را دقیق و با جزییات بخوانید . تنها فرصتی برای فهمیدن موضوع کلی متن می باشد . در نظر داشته باشید که حداکثر زمان برای skimming کل متن داده شده،۵ الی ۷ دقیقه می باشد .

۲ـ چگونه به Scanning بپردازیم؟

Scanning يعني خواندن سريع براي پيدا كردن جزئيات. با استفاده از تكنيك skimming شما توانستيد حدس بزنيد كه جواب مربوط به يك سئوال مثلاً در پاراگراف دوم است اما دقيقاً كجاي پاراگراف؟ اينك بايد به اسكن كردن پاراگراف يا بخشي از متن بپردازيد. در اين روش شما فقط به دنبال اطلاعات خاص مي گرديد و چشم هاي خود را به سرعت بر روي متن حركت مي دهيد. فراموش نكنيم كه كلمات موجود در سئوال هميشه در متن تكرار نمي شوند بلكه از كلمات ديگر هم معني استفاده مي شود، پس در اين روش به دنبال جزئيات مورد نظر و گاهي كلمات كليدي موجود در سئوال بگرديد. اين تكنيك بخصوص زماني كه سئوال از شما درباره جزئيات، نام افراد، مكان ها و … مي پرسد، بسيار مفيد است. همانند خواندن كلي، با اين روش نيز نمي توانيد به جواب دقيق و قطعي سئوالات برسيد. پس فايده اين روش چيست؟ صرفه جويي در زمان. روش اسكن به شما كمك مي كند تا بتوانيد مكان تقريبي هر سئوال را در حد جمله به دست آوريد. در واقع روش اول محدوده خواندن را در سطح پاراگراف تعيين مي كند و روش دوم به شما مي گويد جواب بايد در اين يك يا دو جمله پاراگراف باشد.

تقویت مهارت مهم Skimming و Scanning

برای اینکه بتوانید در آزمون  IELTS  به خوبی عمل کنید. باید مهارت skimming  و scanning  را بخوبی تقویت کنید.
طور کلی ما سرعت خواندن را در آزمون reading افزایش می دهیم زمانی که به دنبال معنی کلی یک پاراگراف یا متن هستیم که به این کار اسکیمینگ می گویند (Skimming) یا زمانی که به دنبال یک کلمه یا عبارت خاص در متن می گردیم که به این کار اسکنینگ می گویند.(Scanning) استفاده از این استراتژی ها بسیار مهم می باشد، اما اگر ما در پاسخ گویی به تمام سوالات آزمون ریدینگ آیلتس با این شیوه پاسخ دهیم نمراتی را از دست می دهیم مخصوصا زمانی که باید برروی جزئیات مهم تمرکز بیشتری کنیم.

۳-خواندن جزئیات (Reading for detail)

در اين استراتژي شما به خواندن دقيق جملات و كلمات آنها پرداخته و به معني آنها مي­انديشيد. استراتژي اول و دوم به شما كمك مي كنند كه براي پيدا كردن جواب سئوال ها كجاي متن را به دقت بخوانيد.

اين سه استراتژي از هم جدا نبوده و به مراحل مختلف تقسيم نمي شوند، بلكه شما بايد بتوانيد در هر لحظه از يك تكنيك به تكنيك ديگر برويد و از آنها به شكل دائمي استفاده كنيد. همان طور که ذكر شد در ابتدا آنها براي شما غريبه اند ولي مثل هر مهارت ديگري با تمرين،پس از مدتي به شكل خودكار از آنها استفاده خواهيد كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button