آزمون TOEFL iBT

آزمون TOEFL iBT

از جمله مدارک معتبر برای تعیین سطح زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان سراسر دنیا، مدرک تافل است که چند سالی از برگزاری این آزمون به صورت اینترنتی می گذرد. در این مقاله نگاهی می اندازیم به الزامات و شرایط موفقیت در آزمون TOEFL iBT لطفا با ما همراه باشید.

معمولا دانشگاه های مطرح دنیا، از متقاضیانی که خواستار ارائه مدرک زبان تافل هستند، نمره ۷۹ تا ۹۰ را درخواست می کنند. هر اندازه این نمره به عدد ۱۲۰ نزدیک تر باشد،‌ شانس قبولی داوطلب افزایش خواهد یافت. بنابراین در اختیار داشتن چنین مدارک زبانی، اگر چه شرط کافی برای پذیرش تحصیلی نیست، اما شرط لازم برای ارسال مدارک است و بدون آن، مدارک متقاضی در فرآیند پذیرش بررسی نخواهد شد. یکی از دلایل علاقه متقاضیان به شرکت در آزمون تافل، برگزاری آن به روش کامپیوتری است که پرسش ها از مرکز بین المللی تافل ارسال و متقاضی می بایست بر اساس بخش های مختلف آزمون، در زمان مشخص، پاسخ ها را به صورت کامیپوتری وارد کند. یعنی همه ۴مهارت ، به صورت کامپیوتری ارائه می شود و بر خلاف آزمون آیلتس که کاغذی است، چیزی بر روی کاغذ ضبط و یادداشت نمی شود. آزمون TOEFL iBT همانند GRE برگزار می شود با این تفاوت که GRE بخش شنیداری و گفتاری ندارد.

آزمون TOEFL iBT شامل چهار بخش است و در حدود چهار ساعت طول می کشد.

تعداد پرسشها

محدودیت زمانی

بخش

۳۶-۷۰

۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه

Reading

۳۴-۵۱

۶۰ تا ۹۰ دقیقه

Listening

۱۰ دقیقه

Break

۶ تکلیف یا پرسش

۲۰ دقیقه

Speaking

(دو مقاله)

۵۰ دقیقه

Writing

 

تفاوت این شکل جدید آزمون تافل با اشکال قبلی آن چیست و این نوع تافل چگونه است؟

می توان تفاوت های مهم آزمون TOEFL iBT با اشکال قبلی آزمون تافل را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • آزمون iBT شامل یک بخش جدید به نام Speaking است که جاوی تکالیف مستقل و تکالیف ترکیبی است.
  • دیگر بخش گرامر تافل به طور مستقل وجود ندارد. گرامر به طور غیر مستقیم و حین پاسخگویی به پرسش ها و تکالیف هر بخش از تافل ، سنجش می شود.
  • سخنرانیها و مکالمه ها در بخش Listening طولانی تر شده اند ، اما از سوی دیگر یادداشت نویسی مجاز است. در حقیقت یادداشت نویسی در کل مدت آزمون مجاز خواهد بود و به حافظه داوطلبان یاری خواهد رساند.
  • گفتار های بخش لیسنینگ طبیعی تر به نظر می رسند. در ضمن، پرسش های جدیدی وجود دارند که میزان درک داوطلب از نگرش، میزان اطمینان و هدفمندی گوینده را می سنجند.
  • بخش خواندن شامل پرسش های جدیدی است که از داوطلبان شرکت کننده در آزمون می خواهد به دسته بندی اطلاعات بپردازند، خلاصه ای از اطلاعات را در یک جدول بیاورند یا اینکه مطلبی را خلاصه کنند.
  • بخش Writing مستلزم تایپ کردن است. علاوه بر یک تکلیف مستقل ، یک تکلیف ترکیبی نیز در این بخش گنجانده شده است و از معیار های جدیدی برای ارزیابی و نمره دهی تافل استفاده می شود.

 

آیا می توانم فقط در بخش خاصی از این امتحان چند بخشی شرکت کنم؟

باید گفت خیر. برای کسب یک نمره تافل و اخذ مدرک زبان تافل داوطلب باید در تمام بخش های آزمون شرکت کند.

 

برگزاری آزمون تافل اینترنتی به چه صورت خواهد بود؟

تافل iBT بر طبق جدول زمانی شامل تاریخ های متعدد، در شبکه ای از مراکز آزمون در سرتاسر جهان ارائه خواهد شد. بیشتر مناطق ، هر سال شاهد برگزاری ۳۰ تا ۴۰ آزمون خواهند بود. اتاقی که آزمون TOEFL iBT در آن برگزار می شود ، معمولا یک لابراتوار رایانه ای است. برای هر داوطلب یک صندلی در نظر گرفته خواهد شد. اگر با تاخیر به محل امتحان برسید، احتمالا از شرکت شما در آزمون ممانعت خواهد شد.

 

چگونه می توانم از محل مرکز آزمون مناسب برای خودم آگاه شوم؟

سایت رسمی آزمون تافل با آدرس www.ets.org/toefl فهرست مراکز آزمون و جدول های زمانی مربوط به آن ها را ارائه می کند.

 

آزمون TOEFL iBT در چه اتاقی برگزار خواهد شد؟

همان طور که در بالا اشاده شد، آزمون در یک لابراتوار رایانه ای یا در یک لابراتوار زبان برگزار خواهد شد. چنین اتاقی ممکن است کلاس درسی باشد که در آن حدود ۱۵ دستگاه رایانه با فاصله حداقل چهار فوت ( ۱ متر و بیست سانتیمتر)، فرار داده شده است.

 

چه چیز یا چیزهایی را می توانم همراه با خودم به اتاق آزمون ببرم؟

هنگام ورود به اتاق آزمون ، مجاز به همراه داشتن هیچ چیز نیستند. داشتن تلفن همراه ، کاغذ، دیکشنری ، هر نوع خودکار یا روان نویس یا مداد، ممنوع است. ناظر یا مراقب آزمون، هدفون، کاغذ و مداد در اختیار شما خواهد گذاشت.

 

 هنگام شرکت در آزمون چه نوع کارت شناسایی لازم است؟

در ایالات متحده فقط پاسپورت معتبر شما برای شرکت در زبان تافل پذیرفته می شود. در کشور های دیگر نیز پاسپورت معتبر می تواند بهترین کارت شناسایی برای شرکت شما در آزمون باشد. اما اگر پاسپورت ندارید، می توانید برای کسب راهنمایی تافل کافی و دستورالعملهای خاص در این زمینه ، به وبلاگ تافل مراجعه کنید. در مرکز آزمون از شما عکس گرفته می شود و از این عکس همراه با امضای شما، بر روی همه کارنامه های شما (گزارش نمرات) استفاده خواهد شد. دیکته و ترتیب حروف در نام کامل شما در مدارک ثبت نام، باید با آنچه که شما هنگام ورود و خروج از محل آزمون ثبت می کنید، با آنچه که در صفحه رایانه می نویسید و یا هر گونه نامه نگاری احتمالی شما با مرکز تافل ، یکسان باشد. بر روی تقاضانامه هایتان برای کالجها و دانشگاه ها ، و مدارک ارسالی به سازمان هایی که گزارش نمره های شما را دریافت می کنند نیز باید از همان دیکته ای که برای نام خود در مراحل قبلی استفاده کرده اید، استفاده کنید. حتی یک تفاوت کوچک می تواند باعث تاخیر های جدی شود یا به عدم پذیرش تفاضاهای شما منجر گردد.

 

مدت جلسه آزمون تافل چقدر است؟

برگزاری آزمون TOEFL iBT در حدود چهار ساعت طول می کشد. این زمان شامل مدت لازم برای ارائه دستورالعمل های آزمون و استراحت در بین بخش های لیسنینگ و اسپیکینگ است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *