رایتینگ آزمون آیلتس

ساختار رایتینگ آزمون آیلتس

آخرین مهارتی که در آزمون آیلتس مورد ارزیابی قرار میگیرد، بخش رایتینگ آن است که باید برای موضوعاتی که از شما خواسته می شود یک رایتینگ با رعایت تمامی نکات و قوانین استاندارد در نوشتن یک متن رسمی را رعایت کنید. در ادامه این مقاله به نکات رایتینگ آیلتس و هر آنچه که باید کسب نمره بالا در این مهارت نیاز دارید خواهیم پرداخت.

ساختار رایتینگ آزمون آیلتس

مهارت Writing آیلتس دو بخش ۲ Tasks و ۲ Tasks را شامل می شود که بخش اول یعنی Task2 که در آزمون های اخیر به آن Part2 هم گفته می شود در ماژول های آکادمیک Academic و جنرال  General با هم تفاوت دارد. موضوعاتی که در تسک۲ از آیلتس جنرال و آکادمیک مطرح می شوند با یکدیگر متفاوتند. به این صورت که موضوعات رایتینگ جنرال حالت عمومی و کلی تری دارند و در رایتینگ آکادمیک موضوعات تخصصی تری مطرح می گردند.

 

ساختار task1 (part1) رایتینگ آیلتس جنرال

در بخش اول رایتینگ آیلتس جنرال سوالات عمومی مطرح می شوند که هر فردی در رابطه با آنها اطلاعات کافی دارد و می تواند در مورد آن اظهار نظر کرده و متنی را بنویسد. در این بخش معمولا از شما خواسته می شود نامه ای با موضوع مشکلات و مسائل روزمره تان بنویسید. موضوع این نامه با توجه به مخاطب آن متفاوت خواهد بود.

 • مثال۱: نامه ای برای صاحب خانه و یا نامه ای برای مدیریت ساختمان بنویسید و اعتراض خود را نسبت به مشکلاتی که در ساختمانتان وجود دارد نشان دهید.
 • مثال۲: نامه ای برای اعتراض به کارفرما و اعلام نارضایتی هایی های شما از مشکلات مربوط به زمان کار است بنویسید.
 • مثال۳: در رابطه با سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه و یا خوابگاه دانشجوییتان بنویسید و در پاسخ به آن اعتراض خود را اعلام نمایید.

سبک نامه ای که در بخش اول رایتینگ می نویسید به مخاطب آن بستگی دارد که کدام سبک از میان رسمی،نیمه رسمی و یا غیر رسمی را برای نوشتن نامه انتخاب کنید.

در انتخاب استایل و لحن نامه مناسب مخاطب نامه‌ باید بسیار دقت کنید. برای مثال، در نوشتن نامه به یک دوست، استایل شخصی مناسب است و در نوشتن نامه به مدیر ساختمان یا کارفرما، نامه باید رسمی و یا نیمه رسمی بهترین انتخاب است.

 • تعداد کلمات در تسک۱ باید حداقل ۱۵۰ کلمه باشد.
 • زمان توصیه شده برای این بخش ۲۰ دقیقه می باشد.
 • باید با رعایت چهارچوب یک نامه تمام بولت پوینت bullet point ها را رعایت کرده و پاسخ کامل بدهید.

تسک 1 رایتینگ آیلتس

ساختار task1 (part1) رایتینگ آیلتس آکادمیک

بخش اول رایتینگ آیلتس آکادمیک در واقع خلاصه ای از واقعیت ها Factual Summary را شامل می شود.  بعضی منابع نیز این نوشته را یک گزارش Report می نامند. در این بخش از آزمون آکادمیک یک نمودار به شما داوطلبان آیلتس داده می شود. از شما می خواهند تا با انتخاب کردن و گزارش کردن ویژگی های اصلی یک خلاصه Summary نوشته و هر کجا که آیتم ها به یکدیگر مربوط هستند، مقایسه انجام دهند.

این گزارش آیلتس IELTS Report ملزومات زیر را دارد:

 • نمودار داده شده ثابت و اجباری است.
 • کمیت کمینه این نوشته ۱۵۰ کلمه است.
 • حدود ۲۰ دقیقه برای انجام این Task زمان داریم.
 • از آن جا که این تسک یک گزارش و خلاصه سازی اطلاعات تصویری است، نباید از دانش و عقاید خود در این نوشته چیزی بگویید.

 

ساختار task2 (part2) رایتینگ آیلتس جنرال و آکادمیک

در تسک دوم آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس شما موظفید تا یک essay بنویسید تفاوتی که در این دو آزمون وجود دارد موضوعی است که باید در مورد آن مقاله بنویسید. در این بخش از شما خواسته می شود تا از دانش و تجربه شخصی خود برای پشتیبانی از ادعاهایتان دلیل بیاورید و مثال بزنید. IELTS Essay ملزومات زیر را دارد:

 • موضوع آن ثابت و اجباری است.
 • تعداد کلمات باید حداقل ۲۵۰ عدد باشد.
 • حدود ۴۰ دقیقه برای انجام این Task زمان در اختیار دارید.

تسک 2 رایتینگ آیلتس

در تسک دوم رایتینگ آیلتس باید با توجه به دیدگاه خاص، استدلال و یا معضل خاص مطرح شده، زوایای مختلف را بررسی کنید و نظر خود را در مورد آن بنویسید. موضوعاتی که در بخش دوم رایتینگ آیلتس مطرح می شوند به این صورت هستند:

 • آیا فعالیت‌های تفریحی بچه‌ها باید آموزشی باشد؟
 • چرا اعضای خانواده‌ها مثل قدیم به هم نزدیک نیستند و روابط خوبی ندارند؟
 • چگونه می‌توان مشکلات زیست‌محیطی را حل کرد؟ آیا سیگار کشیدن باید در مکان‌های عمومی ممنوع شود؟

 

دو نکته مهم درباره رایتینگ آزمون آیلتس

در هر دو بخش از رایتینگ آیلتس بهتر است که زمان خود را بگونه ای مدیریت کنید که قبل از ۲۰ و ۴۰ دقیقه در نظر گرفته شده به سوالات پاسخ دهید تا زمانی برای مرور پاسخ ها و رفع اشکالات احتمالی در پاسخها در اختیار داشته باشید.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اختصاص دادن زمانی بیش از ۲۰ دقیقه برای بخش تسک اول باعث می شود که زمان کافی برای پاسخ گویی به سوال تسک دوم نداشته باشید. بنابراین توصیه اساتید آیلتس به شما این است که ریسک نکنید و پس از اتمام ۲۰ دقیقه ای که برای تسک اول در اختیار دارید به سراغ تسک دوم بروید چراکه نمره بخش دوم رایتینگ آیلتس سهم دو برابری در نمره‌ی کل رایتینگ شما خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *