حقایقی در آزمون IELTS که باید در مورد کلیدواژه ها بدانید

حقایقی در آزمون IELTS که باید در مورد کلیدواژه ها بدانید

حقایقی در آزمون IELTS که باید در مورد کلیدواژه ها بدانید

۱- کلیدواژه ها را باید در سوال پیدا کنید نه در متن. گاهی برخی از دانشجویان زیر کلمات زیادی از متن خط می کشند تا به عنوان کلیدواژه از آنها استفاده کنند. این کار تنها زمان را هدر می دهد و زمان در آزمون Reading دارایی ارزشمندی است. تنها کلمه ای که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد نام افراد است برای اینکه نظرات آنها بعدا مورد بررسی قرار گیرد اما بهتر است ابتدا مطمئن شد سوال چه می پرسد. همیشه بهترین کلیدواژه ها در سوال وجود دارند و خط کشیدن زیر آنها اهمیت بیشتری دارد.

۲- دو نوع کلیدواژه وجود دارد:

  • Location keywords: این کلمات کاملا آشکار هستند و به راحتی می توان آنها یا مترادفشان را در متن پیدا نمود شامل: اعداد، نام ها، مکان ها، نام شرکت ها و … . چنانچه این کلمات در متن وجود ندارند، کلمه کلیدی به موضوع متن مربوط می شود یا شکلی از آن را بیان می کند. سعی در انتخاب کلماتی داشته باشید که در کل متن بطور پیوسته آورده نشده باشند.
  • Detail keywords: کلماتی هستند که مشخص می کنند باید در پی یافتن چه باشید. معمولا این واژه ها، کلماتی غالب بر متن هستند از قبیل: everyone, the first, already, in the past و … . اهمیت این کلمات کاملا مشخص است و باید زیر آنها خط کشید.

۳- در آزمون Reading نیاز به بیش از یک کلیدواژه دارید. حداقل ۳ یا ۴ کلیدواژه مورد نیاز است. هنگامی که کلیدواژه ها بیشتر باشند اطلاعات بیشتری از سوال را در متن جستجو کرده و سریعتر به پاسخ می رسید. چنانچه نتوانید ۳ یا ۴ کلیدواژه را در بخشی از متن بیابید بدین معناست که در مکان نادرستی برای پاسخ قرار گرفته اید و باید در قسمتی دیگر از متن آن را جستجو کنید.

۴- هرگز کلیدواژه ای را رها نکنید. اگر اولین کلیدواژه را رها کرده و بعدا دوباره آن را جستجو کنید، همه آنچه در مورد کلیدواژه های دیگر خوانده اید فراموش خواهند شد و به این ترتیب به پاسخ نادرست می رسید. چنانچه کلمه کلیدی اول را پیدا کردید، کلیدواژه های دیگر را در همان مکان جستجو کنید. اگر چند کلیدواژه را در محل یکسان یافتید (ممکن است همگی در یک مکان نباشند) احتمالا پاسخ واضح است، در غیر اینصورت محل دیگری را برای یافتن پاسخ جستجو کنید.

۵- سوال را بررسی کنید. یکی از مسائلی که در آزمون Reading با آن روبرو هستیم، استرسی است که برای یافتن پاسخ بر ما وارد می شود و گاهی به کلی فراموش می کنیم سوال در مورد چه مطلبی پرسیده شده است؟ پس بهتر است دوباره سوال خوانده شود تا اطمینان حاصل شود در حال جستجوی مورد مناسب هستیم. ممکن است تصور شود با این کار زمان زیادی از دست می رود اما در اثر تمرین این کار سریع صورت می گیرد. اگر از پاسخ خود راضی هستید به سوالات دیگر بپردازید. چنانچه شک دارید، آن را یادداشت کرده و علامتی (مثل ستاره) در کنار آن قرار دهید. بنابراین بعدا راحت تر آن را خواهید یافت. پس از پاسخ دادن به تمامی سوالات، دوباره پاسخ ها را بررسی نمایید و چناچه باز هم شک دارید می توانید پاسخ بهتری برای آن انتخاب کنید.

۶- به طور منظم تمرین کنید. انگلیسی مانند سایر زبان ها یک مهارت است و هر چه بیشتر تمرین شود یادگیری بهتری انجام می پذیرد. حتی گاهی پاسخ ها قابل پیش بینی است اما همواره توصیه می شود بررسی صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *