روان بودن بهتر از گرامر و دامنه لغات:

در حقیقت توانایی مکالمه بدون مشکل از دانستن گرامر و همچنین دامنه لغات با اهمیت‌تر است. این نکته از اهمیت بالایی بر خوردار است. سعی کنید همیشه این موضوع را در ذهن داشته باشید. تلاش زیادی برای کاربرد صحیح نکات گرامری انجام ندهید و لازم نیست هر بار و در حین مکالمه وقت زیادی برای یافتن و کاربرد کلمه مناسب صرف کنید. در صورتی که چنین کاری را انجام دهید، ممکن است روانی و سلاست موجود در مکالمه خود را از دست بدهید و در نتیجه، چنین کاری در نمره کلی شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

تن (Tone) صدای خود را تغییر دهید:

سعی کنید در مکالمه همانند ربات‌ها یکنواخت نباشید. نکته مهم در این زمینه، ایجاد تغییرات در تن و سرعت مکالمه است. در صورتی که سؤال جالبی مطرح شد، هیجان خود را از طریق تغییرات در تن صدا در جواب آن نشان دهید. به مخاطبین خود بفهمانید که از شنیدن چنین سؤالی متعجب و یا هیجان زده شده‌اید. بگذارید تا انگیزه شما از طریق صدا منتقل شود. در صورتی که هیچ‌گونه تغییری در صدایتان مشاهده نشود، در نهایت این کار باعث کاهش روانی و سلاست موجود در تن صدای شما  خواهد شد.

چقدر صحبت کنم؟

می‌توان پاسخی کوتاه به چنین سؤالی داد. علاوه بر این، پاسخی بلندتر نیز برای آن وجود دارد. پاسخ کوتاه آن این است که هر چه بیشتر صحبت کنید، می‌توانید نتیجه  بهتری نیز دریافت نمایید. پاسخ بلندتر آن مرتبط با رعایت انسجام و تسلط بر موارد مطرح شده است. در صورتی که از موضوع اصلی خارج شوید، به طور یقین مشکل شما این است که بیش از اندازه صحبت می‌کنید. علاوه بر این، نکته مهم در این زمینه این است که اگر حس می‌کنید که اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحث دارید، و می‌توانید در مورد آن به اندازه کافی صحبت کنید، بهتر است تا می‌توانید به مکالمه خود در مورد آن موضوع خاص ادامه دهید.

اشتباهات:

اشتباه کردن از مسائل مهم موجود در تمامی آزمون‌های مختلف است و اکثر دانش آموزان نگرانی‌های زیادی در این زمینه دارند. به هر حال، دو موضوع مهم در این مورد وجود دارند.

۱٫ همه افراد مرتکب اشتباه می‌شوند. در صورتی که به مدت ۱۵ دقیقه در امتحان اصلی صحبت کنید، به طور یقین شما هم اشتباهاتی خواهید داشت. چنین روندی کاملاً طبیعی است.

۲٫ ارتکاب اشتباه چیز عجیبی نیست. نیاز است تا بتوانید دو موضوع مهم را همواره به خاطر بسپارید. اولین مورد این است که تصحیح اشتباهات از عادات خوب به حساب می‌آید. چنین کاری به آزمونگر نشان می‌دهد که متوجه اشتباهات خود شده‌اید، و به خوبی توانسته‌اید مشکلات موجود در این زبان را شناسایی کنید. نکته دیگر این است که می‌توانید اشتباهات خود را تصحیح کنید. و در صورتی که چنین کاری را انجام نداده‌اید، نیاز نیست که بیش از حد نگران باشید کاری است که شده. و سعی کنید تمرکز خود را بر روی سایر موضوعات پیش رو جذب کنید. به هر حال بدترین سناریو در این زمینه، ارتکاب اشتباه و صرف مدت زمان طولانی برای تفکر در مورد آن اشتباه در حین آن آزمون است که در نهایت چنین کاری منجر به از دست دادن نمره مورد نظر می‌شود.

به اشتراک گذاشتن نظرات مختلف:

نیاز است تا در آزمون اسپیکینگ آیلتس، نظرات شخصی خود را نیز بیان کنید. در صورتی که نظرات شخصی خود را در این باره بیان کنید، این کار باعث غنی‌تر شدن پاسخ‌هایتان به موضوعات مطرح شده خواهند شد. علاوه بر این، چنین کاری باعث روان‌تر شدن پاسخ‌ها می‌شود. زیرا در این روند، حرف‌های بسیار فراوانی برای گفتن دارید. این ویژگی بخصوص در مورد موضوعات مورد علاقه شما بیشتر صدق می‌کند. نظرات خود را با آزمونگر به اشتراک گذارید. عقیده و افکار خود را به او بگویید و سعی کنید به خوبی از آن‌ها دفاع کنید.

به سؤالات گوش دهید:

در صورتی که به پاسخ‌های مطرح شده به دقت گوش دهید، این کار می‌تواند کمک‌های بسیاری به شما کند. در ابتدا سعی کنید به نوع کلمات پرسشی همانند What; Why; When; Who;; Where; Which; How به دقت گوش دهید. چنین کلماتی می‌توانند بلافاصله، نوع اطلاعات درخواستی را مشخص نمایند. علاوه بر این، سعی کنید نوع گرامری  را تشخیص دهید که آزمونگر در پرسش‌های خود آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهد. در صورتی که نگران استفاده از گرامرهای مختلف در پاسخ‌های خود هستید، تقلید از نمونه‌های مورد استفاده توسط آزمونگر می‌تواند در این مورد روشنگر باشد. چنانچه سؤالات آزمونگر حاوی گرامر گذشته ساده بود، شما هم می‌توانید از همان ساختار استفاده کنید و پاسخ‌های مورد نظر خود را با استفاده از همان ساختار ارائه دهید.

سعی کنید آزمونگر نظر مثبتی در مورد شما داشته باشد:

به نظر می‌رسد چنین پیشنهادی نتواند تأثیر قابل توجه ای در نمره کسب شده توسط داوطلبین داشته باشد و در حقیقت نمی‌تواند نمره ۶٫۵ شما را به ۷ تبدیل کند. ولی می‌تواند شروع مناسبی باشد. وقتی که وارد اتاق برگزاری آزمون می‌شوید، سعی کنید تا برخورد دوستانه‌ای با او داشته باشید. چنین گفتگوهایی باعث می‌شود تا نظر او در مورد شما تا را تا حدودی مثبت کند. و این کار باعث اطمینان از وجود اعتماد به نفس در شما از جانب او خواهد شد. پس از شروع گفتگو سعی کنید نشان دهید که از این گفتگو لذت می‌برید و سعی کنید لبخند را همواره بر لب داشته باشید.

 

سؤالات را به زندگی شخصی خود مرتبط کنید:

به احتمال زیاد سؤالات موجود در بخش اول و دوم اسپیکینگ در مورد زندگی شخصی شما خواهد بود. به همین دلیل می‌توانید از این بخش‌ها به خوبی استفاده کنید و پاسخ‌های مناسبی برای آن‌ها فراهم نمایید. علاقه خود را به این موضوع نشان دهید. و همواره سعی کنید تا بین این سؤالات وزندگی شخصی خود ارتباط برقرار کنید. انجام چنین کاری به دو علت از اهمیت فراوانی برخوردار است.

پاسخ‌های مرتبط با زندگی واقعی می‌توانند رنگ و حالتی مناسب به جواب‌های داوطلبین بدهند. با ارائه چنین مواردی می‌توانید مثال‌هایی از گذشته و حال فراهم کنید و به مقایسه آن‌ها بپردازید. با کاربرد چنین حالتی می‌توانید از ساختارهای پیچیده‌تری نیز استفاده کنید.

علاوه بر این ممکن است بیان اطلاعات در مورد زندگی شخصی شما از ارائه مطالب عمومی ساده‌تر باشد. به همین دلیل در بخش یک و دو استفاده از چنین شیوه‌ای پیشنهاد می‌شود. با این حال، کاربرد چنین شیوه‌ای در بخش سوم اندکی دشوارتر است. ولی در هر صورت بهتر است تا شما تلاشتان را انجام دهید. در این بخش با موضوعات متعددی از قبیل تحصیلات، محیط زیست، موسیقی، هنر و بسیاری دیگر رو برو خواهید شد.