آزمون دولینگو

آزمون دولینگو Duolingo

اگر که به یادگیری زبان انگلیسی علاقه مندید حتما تا به حال نام  Duolingo را شنیده اید و یا اپلیکیشن آن را روی تلفن همراه خود نصب کرده اید. دولینگو (Duolingo) که تلفظ صحیح آن دوئولینگوست است، یک وبسایت و اپلیکیشن کاربردی برای تسهیل یادگیری زبان انگلیسی به شمار می آید. به تازگی آزمونی تحت عنوان آزمون دولینگو برای سنجش میزان اطلاعات داوطلبان برگزار می شود که از نظر سطح و کیفیت سوالات بسیار به سه آزمون مطرح دیگر یعنی آزمون آیلتس، آزمون تافل و آزمون pte دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به جزئیات این آزمون و نحوه برگزاری آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

duolingo app

آزمون دولینگو (DET) چیست؟

همانطور که هر ساله آزمون هایی مانند آیلتس و تافل بارها برگزار می شوند و مورد تایید بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان هستند، اخیرا هم معدودی از دانشگاه ها نتیجه آزمون زبان انگلیسی دولینگو را را به عنوان معیاری برای پذیرش سطح زبان انگلیسی افرادی که زبان انگلیسی زبان مادری شان نیست در نظر گرفته است.  آزمون زبان انگلیسی Duolingo آزمون مبتنی بر کامپیوتر و انطباقی یا adaptive است و اگر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا از این آزمون استفاده می کنید می توانید در هر دوره ی ۳۰ روزه نهایتا دو بار در این آزمون شرکت کنید.

آزمون دولینگو چگونه برگزار می شود؟

کلیت آزمون را می توان به سه بخش تقسیم کرد.

۱- راه اندازی سریع

در این بخش رهنمودهایی در مورد مقررات و شرایط وضع شده توسط Duolingo به شما ارائه می گردد. (این بخش مجموعا ۱۰ دقیقه زبان می برد و نمره ای ندارد

۲- پرسش های انطباقی

این بخش اصلی ترین یخش آزمون دولینگو است. به این صورت که هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و قرائت شما مورد ارزیابی قرار می گیرد و نمره شما بر حسب پاسخهایتان محاسبه خواهد شد. (۲۵ دقیقه)؛

آزمون دولینگو انطباقی (adaptive) است.

به این معنا که آزمون به صورت پرسش به پرسش جلو می رود. و هر پاسخ داوطلب روی میزان دشواری سوال بعدی تاثیر گذار است و نقش تعیین کننده دارد. بعنوان مثال اگر که پرسش ها را به درستی پاسخ دهید، پرسش ها یکی پس از دیگری دشوارتر خواهند شد. تا زمانی که به پرسش ها پاسخ درست بدهید سطح دشواری آنخت نیز افزایش خواهد یافت. اما در صورتی که به پرسشی پاسخ اشتباه بدهید تا زمانی که شما مجددا توانایی ارائه پاسخ درست به پرسش ها را بیابید سطح دشواری کاهش می یابد و الی آخر. طراحی این نکات برای سنجش دقیق توانایی های زبانی شما اندیشیده شده اند.

dulingo test

۳- مصاحبه ویدئویی و نمونه ای از نگارش شما

پس از پاسخگویی به سوالات، در بخش سوم از آزمون دولینگو از شما خواسته می شود که به چند پرسش که پاسخ قطعی ندارد پاسخ دهید. این بخش نیز نمره ای ندارد اما پاسخ های شما به سازمان هایی که نمرات شما را دریافت می کنند ارسال می شود (۱۰ دقیقه). نوع عملکرد شما در پاسخ به پرسش هایی که برای نگارش و مصاحبه ویدئویی مطرح می شود تعیین کننده خواهد بود.

هدف از طراحی این پرسش ها این است که دانش شما نسبت به واژگان انگلیسی، دستور زبان انگلیسی، تلفظ واژگان انگلیسی، لحن صحیح در بیان واژگان، توانایی خواندن و نوشتن و درک مطلب شنیداری مورد ارزیابی قرار گیر. ظاهر شدن پرسش ها در هر یک از این مهارت ها، به غیر از دو پرسش آخر نظم و ترتیب خاصی ندارد و کاملا تصادفی است؛ دو پرسش آخر از این بخش یک پاسخ تشریحی طولانی (بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه) و یک پاسخ شفاهی (۳۰ تا ۹۰ ثانیه) را شامل می شود.

مصاحبه ویدئویی دولینگو چگونه است؟

این آخرین بخش آزمون دولینگوست و شما دو وظیفه در اینجا دارید: یکی اینکه به صورت شفاهی به موضوع انتخابی خود در حد ۱ تا ۳ دقیقه پاسخ دهید (و پاسخ شما به صورت ویدئویی ضبط می شود) و دوم اینکه به موضوع منتخب خود در حد ۳ تا ۵ دقیقه پاسخی کتبی دهید. برای هر یک از این کارها ۳۰ ثانیه زمان برای خواندن و انتخاب موضوع و برنامه ریزی جهت ارائه پاسخ در اختیار خواهید داشت. همانطور که بیان شد این بخش فاقد نمره است اما پاسخ های شما به نهادهای مربوطه ای که نمرات شما را دریافت می کنند ارسال خواهد شد.

duolingo web

قوانین آزمون انگلیسی دولینگو

از آنجایی که این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می شود و شما باید به صورت اینترنتی و از منزل در این آزمون شرکت کنید، قوانینی برای نظارت بر آزمون و جلوگیری از گونه تقلبی در طول آزمون وضع شده است که پیش از شرکت در آزمون باید به خوبی با آنها آشنایی داشته باشید. قوانین آزمون به این صورت است که:

 • باید در اتاقی پرنور تنها باشید؛
 • گوش هایتان کاملا مشخص باشد (مو آنها را نپوشانده باشد)؛
 • نباید عینک آفتابی یا هدفون استفاده کنید
 • و حق استفاده از قلم و کاغذ هم ندارید.
 • هدفون یا ایرپاد استفاده نکنید.
 • از وسایلی مانند، گوش­ی‌های موبایل، جزوه یا کتاب­‌های آموزشی استفاده نکنید.
 • با شخص دیگری‌ صحبت نکنید.
 • از وسایل نوشتاری یا کاغذ استفاده نکنید.
 • به هر دلیلی صفحه آزمون را روی مرورگر وب خود رها نکنید.
 • تنها به صفحه مانیتور نگاه کنید.

همه این مقررات برای اطمینان از عدم تقلب شرکت کنندگان وضع شده اند و شما به عنوان یک داوطلب موظفید که تمام این مقررات را رعایت کنید و اگر حتی یک مورد را هم رعایت نکنید (و مثلا از تلفن همراه خود استفاده کنید یا نوت برداری کنید) از شرکت مجدد در آزمون دولینگو منع خواهید شد.

تقلب در آزمون انگلیسی دولینگو

ممکن است تصور کنید که با وجود چنین قوانینی باز هم امکان استفاده از روش های مختلف وجود دارد. اما باید بدانید که به محض شروع آزمون، نرم افزار آزمون صفحه نمایش شما را ضبط می کند؛ این نرم افزار به گونه این طراحی و تنظیم شده است که هر گونه خروج از مرورگر یا باز کردن تب جدید را تشخیص می دهد.

همچنین در مقررات آزمون زبان انگلیسی Duolingo صریحا اعلام شده است که دولینگو این حق را برای خود محفوظ می داند که در صورت صلاحدید، بدون اینکه پول شما را بازگرداند، آزمون شما را تایید نکند یا حتی نتایج آزمون های قبلی شما را باطل اعلام کند. بسته به شدت تخلف و تقلب شرکت کنندگان ممکن است آنها را از شرکت مجدد به صورت دائمی محروم کند.

نحوه نمره دهی در آزمون انگلیسی Duolingo

نمره دهی در آزمون زبان انگلیسی دولینگو بازه  ۱۰ تا ۱۶۰ را شامل می شود. نمره ای که در این آزمون دریافت می کنید در ۵ سطح، دانش و مهارت شرکت کننده را تعیین می کند:

توانایی ها سطح CEFR نمره
· توانایی درک واژگان و عبارات ابتدایی انگلیسی

· توانایی درک اطلاعات ساده و رساندن مفهوم خود در موقعیت های آشنا

A1/A2 ۱۰ تا ۵۵
· توانایی درک نکات اصلی سخن یا متن ملموس در مورد مطالب روزمره زندگی و کار

· توانایی توضیح در مورد اهداف، تجربیات، نظرات و آرزوها که اغلب با مکث و دست پاچگی همراه است

B1 ۶۰ تا ۸۵
توانایی بیان اهداف خود حتی در موضوعات ناآشنا

توانایی درک نکات اصلی سخن و متن انتزاعی و ملموس

توانایی تعامل نسبتا آسان با افرادی که سطح زبان بالا دارند

B2 ۹۰ تا ۱۱۵
توانایی درک انواع متون و سخنان گفتاری که شامل اصطلاحات تخصصی هم می شود

توانایی درک زبان استعاری، کنایه ای و اصطلاحات عامیانه

توانایی به کار بردن زبان به طور موثر در اکثر موقعیت های اجتماعی، دانشگاهی و حرفه ای

C1/C2 ۱۲۰ تا ۱۶۰

کالج هایی که آزمون زبان انگلیسی Duolingo را می پذیرند

از تاریخ اکتبر ۲۰۱۹ بسیاری از نهادهای آموزش عالی (بالغ بر ۳۸۰) نتایج این آزمون را به جای تافل می پذیرند؛ از جمله:

در ایالات متحده دانشگاه های Yale، Columbia، Duke، UVA،  NYU

در اتریش دانشگاه Module

در فرانسه بیزنس اسکول Audencia، Grenoble Ecole de Management و دانشکده مدیریت IESEG

در کانادا بسیاری از دانشگاه ها منجمله

 • Canada College
 • Acsenda School of Management
 • Alberta University of the Arts، Collège Universel
 • Concordia University – Montreal
 • Bishop’s University
 • Brandon University
 • Brock University
 • Dalhousie University

و …

در ایتالیا کالج آمریکایی رم و Università Cattolica del Sacro Cuore

در بلژیک دانشگاه های KdG University of Applied Sciences – Applied IT Programme، KdG University of Applied Sciences – Multimedia & Communication Technology Programme، KdG University of Applied Sciences and Arts – BBM-International Business Programme و Vesalius College

لازم به ذکر است که هر روز مراکز آموزشی بیشتری به لیست فوق اضافه می‌شوند، برای بررسی مرکز آموزشی مورد نظر خود میتوانید به سایت دولینگو مراجعه بفرمایید.

ثبت نام آزمون دولینگو

چگونه در آزمون آزمایشی دولینگو شرکت کنیم؟

همانگونه که امکان شرکت در آزمون های ماک آزمایشی آیلتس و تافل فراهم است، می توانید در آزمون آزمایشی دولینگو نیز شرکت کنید. از ویژگی‌های جذاب آزمون دولینگو این است که متقاضی می‌تواند در وب‌سایت دولینگو از آزمون‌های تمرینی (تا چند بار) استفاده کند. تمرین بیشتر برای آزمون آزمایشی باعث می‌شود تا با انواع سوالات تطبیقی آشنا شده و سطح آمادگی خود را بالا ببرید.

بیشتر بخوانید: آزمون ماک تافل ، آزمون ماک آیلتس

همچنین وجود تایمری در قسمت بالا / سمت چپِ سوالات، به زمان‌بندی شما در آزمون واقعی کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که آزمون تمرینی ۳۰ دقیقه از آزمون اصلی کوتاه‌تر است و اگرچه آزمون تمرینی نمره دارد، اما دقت بالایی (در آن حد که مورد انتظار متقاضی است) نداشته و سوالات کمتری نسبت به آزمون اصلی دارد.

امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه تان قرار گیرد و توانسته باشیم اطلاعات کافی در مورد آزمون زبان دولینگو در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *